Telewizory QLED 2020 debiutują w Polsce!

Telewizory QLED 2020 debiutują w Polsce!
schematx
schematx
TV
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne telewizory to sprzęty bardzo zaawansowane technicznie, a ich producenci co roku przyciągają klientów coraz nowszymi technologiami. Matryca QLED jest jedną z nich i warto ją poznać z bliska.

Telewizory teraz i dziś

Kiedyś zakup telewizora był prosty. Na rynku znajdowały się wyłącznie modele kineskopowe, a ich wybór ograniczał się w zasadzie wyłącznie do przekątnej ekranu oraz firmy. Teraz jest jednak zupełnie inaczej. Całkiem niedawno byliśmy świadkami rozkwitu matryc plazmowych oraz LCD, później producenci zaczęli szeroko stosować matryce OLED, a teraz firma Samsung wyszła z najnowszą propozycją skierowaną do wielbicieli obrazu najwyższej jakości – ekranami QLED. Co ciekawe, telewizory wykonane w tej technologii są już dostępne w Polsce w oficjalnej sprzedaży i każdy może je zakupić. Oczywistym kłopotem może być jednak stosunkowo wysoka cena, która z pewnością spadnie wraz z rozwojem i upowszechnieniem się tej technologii.

Czym jest technologia QLED i dlaczego warto poznać ją z bliska?

Technologia QLED jest opatentowana i zarejestrowana jako znak towarowy marki Samsung, co oznacza, że nie uświadczymy tych matryc w telewizorach innych firm – chyba że Samsung zdecyduje się na ich sprzedaż innym producentom. Wiele na temat tej technologii mówi już sama nazwa. QLED – czyli Quantum dot LED, to matryca technologii LCD, w której wykorzystuje się kropki kwantowe (nanocząsteczki modyfikujące światło) oraz standardowe podświetlenie LED. Kropki służą do kształtowania widma światła białego do filtrów kolorystycznych i mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych modeli LED.

Mocne strony paneli QLED z pewnością będą bardzo istotne dla większości osób często korzystających z telewizora. Diody LED charakteryzują się wysoką jasnością, dzięki czemu umożliwiają wzmocnienie efektu HDR (High Dynamic Range), jak i ułatwiają oglądanie filmów również w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach. Z kolei podświetlenie na wielu strefach gwarantuje znacznie głębszą czerń niż w modelach LED (lecz gorszą niż w OLED) oraz wyższy kontrast.

Debiut telewizorów QLED w Polsce – Samsung QLED 8K Q95T dla najbardziej wymagających

Ten topowy model firmy Samsung z matrycą QLED jest przeznaczony dla osób, które wymagają od telewizora zdecydowanie najwięcej. Matryca o przekątnych 55, 65, 75 i 85 cali wyróżnia się nie tylko wielkością, lecz także jakością generowanego obrazu, dzięki rozdzielczości 8K (7680 x 4320 pikseli) – o aż 4-krotnie większej liczbie pikseli niż w telewizorach 4K! Urządzenie wyświetla niezwykle szczegółowy obraz, nawet jeśli spojrzymy na ekran z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Zagęszczenie pikseli sprawia, że urządzenie zapewnia nieznaną do tej pory szczegółowość wszystkich detali. Firma zdecydowała się wysunąć ekran telewizora na pierwszy plan, dlatego aż 99% powierzchni frontu zajmuje matryca, ramki mają grubość jedynie kilku milimetrów i podczas użytkowania telewizora są w zasadzie całkowicie niewidoczne. Matryca generuje podczas pracy jasność na poziomie aż 3000 nitów (w jednej sekcji ekranu podczas oglądania materiałów HDR), która zapewnia perfekcyjną widoczność szczegółów nawet w jasnych pomieszczeniach.

Q90T, Q80T, Q70T oraz najtańszy, Q60T – dla wymagających i oszczędnych

Cała seria z matrycą QLED firmy Samsung jest doskonale zrównoważona, dzięki czemu każdy zainteresowany powinien znaleźć model odpowiedni do swoich wymagań. Model Q90T występuje w trzech rozmiarach – 55, 65 oraz 75 cali, i został wyposażony w ekran QLED o rozdzielczości 4K z ultra szerokim kątem widzenia. Urządzenie dzięki funkcji adaptacji obrazu stale dopasowuje jasność do warunków, a dźwięk podążający za obiektem to technologia, która dba o generowanie dźwięku do złudzenia przypominającego rzeczywistość.

Model Q80T występuje w aż pięciu rozmiarach – 49, 55, 65 oraz 75 i 85 cali, co zapewnia w zasadzie zupełnie nieograniczone możliwości wyboru odpowiedniego wariantu. Ten model w przeciwieństwie do powyższego nie ma funkcji Ultra Black oraz wariantu standardowego wygaszania konkretnych części obrazu. W wersji Q70T o przekątnych 55, 65 i 75 oraz 85 cali znajdziemy słabszy, bo 20-watowy system nagłośnienia (w modelu najwyższym moc wynosi 60 W) oraz brak 48 stref HDR. Model Q60T występuje w wariantach 43, 50, 55, 58, 65, 75 i 85 cali i ma matrycę o dwukrotnie niższej częstotliwości odświeżania niż modele wyższe. Wynosi bowiem 60 Hz.

schematx

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią technologię do malowania elementów metalowych?
Jak wybrać odpowiednią technologię do malowania elementów metalowych?
Poznaj najlepsze praktyki wyboru technologii malowania elementów metalowych, dowiedz się więcej o różnych rodzajach farb i technik malowania stosowanych w przemyśle.
Ostatnie wpisy