Pierwszy smartfon dla dziecka – kiedy, jaki, za ile?

Pierwszy smartfon dla dziecka – kiedy, jaki, za ile?
schematx
schematx
Smartfon
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór pierwszego telefonu, który będzie odpowiedni dla dziecka, to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców. W jakim wieku Twój podopieczny powinien otrzymać swój smartfon? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Kiedy podarować dziecku telefon?

Znalezienie odpowiedniego momentu na zaopatrzenie dziecka w pierwszy smartfon jest niezwykle ważne dla jego rozwoju. Zbyt wczesna styczność z technologią może spowodować problemy podczas dorastania, a nawet oddziaływać na jego dorosłe życie. Z drugiej strony, jeśli będziesz zwlekać zbyt długo, dziecko może mieć trudności z opanowaniem telefonu na takim poziomie, jak jego rówieśnicy. 

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę charakter Twojego potomka oraz upewnić się, że jest świadomy zagrożeń, jakie czekają na niego w internecie. To właśnie rodzice powinni przekazać dzieciom, na co powinny uważać podczas korzystania z sieci. Odpowiedni moment na pierwszy telefon możesz poznać również po tym, że Twój podopieczny rozumie stawiane granice i godzi się na nie. W ten sposób możesz dostosować ilość czasu, jaką powinien poświęcać na użytkowanie smartfona. Zbyt długie i niekontrolowane korzystanie z internetu szybko może doprowadzić do problematycznego uzależnienia. 

Większość rodziców decyduje się na zakup pierwszego smartfona dla dziecka, gdy pójdzie ono do szkoły. Początek szkoły podstawowej wydaje się racjonalnym momentem – wiele dzieci w tym wieku samodzielnie chodzi do szkoły, więc kontakt z nimi jest niezbędny. Telefon, który zawsze będzie pod ręką, doskonale sprawdzi się w kryzysowej sytuacji i dodatkowo uspokoi rodziców, którzy martwią się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. 

Jaki model smartfona wybrać?

Jeśli podejmiesz decyzję, że nadszedł czas, by kupić dziecku telefon, zastanów się, jaki model będzie najlepszy. Dzieci w wieku szkolnym są znane przede wszystkim ze swojej nieostrożności. Z tego względu smartfon przeznaczony dla takiej osoby powinien mieć wytrzymały i odporny na uderzenia wyświetlacz. Dobrze sprawdzą się zatem modele wyposażone z Gorilla Glass w wersji 5 lub wyższej. Dzięki temu telefon ma szansę przetrwać przypadkowy upadek z wysokości podczas zabawy czy biegu. Aby zwiększyć jego wytrzymałość, warto zaopatrzyć się także w ochronne etui oraz szkło hartowane naklejane na wyświetlacz. 

Kupując dziecku komórkę, z pewnością zależy Ci na możliwości kontaktu z nim. Nieoceniona okaże się zatem pojemna bateria, która wytrzyma długie godziny spędzane poza domem. Im więcej, tym lepiej, jednak przy średnim użytkowaniu akumulator o pojemności powyżej 3700 mAh wytrzyma cały dzień. Dodatkowo zadbaj o to, by Twoje dziecko nabyło nawyk regularnego podłączania smartfona do ładowarki. 

Jeżeli chcesz wiedzieć, gdzie przebywa Twój podopieczny, zaopatrz go w telefon z funkcją GPS. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wyświetlania jego bieżącej lokalizacji i zyskasz pewność, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy młodszych dzieciach, ponieważ nie będą odczuwać tego jako naruszenie ich prywatności. 

Pierwszy smartfon dla dziecka - kiedy, jaki, za ile?
Designed by Freepik

Pierwszy telefon dla dziecka – ile pieniędzy przeznaczyć?

Zdania na temat tego, jaką kwotę przeznaczyć na smartfon dla dziecka, są podzielone. Z jednej strony mówi się, że im droższy model, tym bardziej zaawansowany i ciężko z tym polemizować. Z drugiej jednak strony nowoczesny telefon może sprowokować do jego kradzieży i tym samym narazić bezpieczeństwo dziecka. Dodatkowo wiele młodych osób często upuszcza smartfon, obijając go i nieumyślnie niszcząc. Ciągłe naprawy i wymiany modelu mogą przerosnąć Twoje możliwości finansowe i sprawią, że telefon okaże się nieopłacalny. 

Najlepszym wyborem będzie telefon ze średniej półki cenowej, którego zgubienie lub zepsucie nie będzie zbyt dużym ciosem. Smartfony w cenie do 1000 zł zwykle wyposażone są we wszystkie najważniejsze funkcje, które wystarczą początkującemu użytkownikowi. Jeśli ma większy budżet, możesz zainteresować się ofertą telefonów do 1500 zł. Za taką kwotę dostępne są modele z lepszymi parametrami aparatu oraz wyświetlacza.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

schematx

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne rozwiązania elektryczne dla twojego domu czy biura?
Jak wybrać idealne rozwiązania elektryczne dla twojego domu czy biura?
Poznaj najważniejsze kryteria wyboru rozwiązań elektrycznych dla twojego domu lub biura. Uzyskaj porady, które pomogą Ci zrozumieć różne opcje i zdecydować, co jest najlepsze dla Ciebie.
Ostatnie wpisy