Czy opłaca się kupić TV 8K do konsoli?

Czy opłaca się kupić TV 8K do konsoli?
schematx
schematx
Recenzje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dostępne na rynku telewizory to coraz ciekawsze propozycje, które potrafią zaskoczyć swoimi możliwościami. W związku z tym wiele osób, w tym miłośników gry na konsoli, zastanawia się – czy telewizor 8K to odpowiedni wybór? Podpowiadamy.

Czym są telewizory 8K? Czy sprawdzą się w przypadku konsol?

W przypadku telewizorów można mówić o wielu parametrach. Jednym z nich jest rozdzielczość, która informuje użytkownika o liczbie pikseli, które składają się na wyświetlany w telewizorze obraz. Pikselem z kolei nazywamy najmniejszą część obrazu, zawierającą w sobie konkretny szczegół bądź kolor. Im większa rozdzielczość, tym więcej detali zawiera się zatem w pokazywanym obrazie. Co za tym idzie, wyświetlane treści są znacznie bardziej szczegółowe, a więc przyjemniejsze dla oka odbiorcy.

8K to bardzo wysoka rozdzielczość, wynosząca 7680×4320 pikseli. Jest to 16-krotnie większa liczba pikseli, niż przykładowo w przypadku telewizora 1080p. Wiele osób, skuszonych potencjalnie wybitną jakością obrazu, planuje zakup telewizora 8K. Okazuje się jednak, że z racji tego, iż jest to stosunkowo nowy standard, to obecnie niezbyt wiele wyświetlanych treści może w istocie wykorzystać potencjał tych telewizorów. Czy warto zatem inwestować w takie rozwiązanie, jeśli z telewizora korzystamy zwykle, gdy gramy w gry na konsoli?

Wprowadzenie standardu HDMI 2.1

Jednym z ważnych elementów, o których należy wspomnieć, jest coraz powszechniej używane złącze HDMI 2.1. Okazuje się, że jest to standard, który umożliwia przesył danych o prędkości 48 Gbit/s. Dzięki temu telewizor, który wyposażony jest w złącze tego rodzaju, podpięty do konsoli może wyświetlać obraz w rozdzielczości nawet takiej, jak 8K. 

Nie jest tak jednak w przypadku dowolnej konsoli. Jedynie modle najnowszej generacji, takie jak PlayStation 5 czy Xbox Series X, to urządzenia, które dzięki standardowi HDMI 2.1 są w stanie obsługiwać sygnały 8K 60 Hz. Niestety, nie oznacza to, że możliwość obsługiwania takiej rozdzielczości wiązać się będzie z rozgrywką wyświetloną w tak doskonałej jakości, jakbyśmy tego chcieli. Obecnie tworzy się bardzo niewiele treści o tak wysokiej rozdzielczości, jak 8K – można zatem pokusić się o stwierdzenie, że inwestycja w telewizor 8K, w przypadku chęci wykorzystania go do grania w gry na konsoli, może na ten moment okazać się nie najlepszą decyzją.

Jaki telewizor do konsoli warto wybrać?

Jako że na rynku dostępnych jest już trochę tytułów, które umożliwiają rozgrywkę w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę, opłacalny jest wybór telewizora o rozdzielczości co najmniej 4K. To rozdzielczość, która umożliwia odbiór treści o niezwykle dobrej jakości, szczegółowej i sprawiającej przyjemność przy oglądaniu. Jest to świetny wybór zarówno w przypadku chęci wykorzystania telewizora i konsoli do grania w gry, jak i seansów filmowych. Telewizory 4K stają się coraz popularniejsze, a co za tym idzie, znacznie tańsze. Jeszcze niedawno niemożliwy wydatek może zatem okazać się obecnie w naszym zasięgu cenowym.

Telewizory 8K z pewnością mogą przypaść do gustu wymagającym odbiorcom, jednak okazuje się, że ich właściwe użycie może być trudne do czasu, aż udostępnianie treści o odpowiedniej jakości wejdzie do codziennego użytku. Być może warto zatem rozejrzeć się wśród urządzeń o nieco mniejszej rozdzielczości, ale wyposażonych w inne, przydatne dla nas funkcje.

Zdj. główne: Jens Kreuter/unsplash.com

schematx

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Optymalizacja procesów logistycznych za pomocą zintegrowanych systemów dostaw
Optymalizacja procesów logistycznych za pomocą zintegrowanych systemów dostaw
Dowiedz się, jak zintegrowane systemy dostaw mogą optymalizować procesy logistyczne w Twojej firmie. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz korzyści płynące z ich stosowania.
Ostatnie wpisy