60 czy 120 Hz – czym różnią się te częstotliwości?

60 czy 120 Hz – czym różnią się te częstotliwości?
schematx
schematx
Recenzje
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas wyboru nowego telewizora lub monitora często można spotkać się z opiniami, według których nie ma różnicy pomiędzy 60 a 120 Hz. Czy to prawda?

Różnica jest jednak zdecydowana

Wartości, o których mówimy, odpowiadają za częstotliwość odświeżania ekranu. Przykładowo, 60 Hz oznacza, że ekran jest odświeżany 60 razy w ciągu 1 sekundy. Jest to dość istotny czynnik, ponieważ animacje, które widzimy na ekranie, animacjami tak naprawdę nie są. Wyświetlane są pojedyncze nieruchome obrazy w krótkich odstępach czasowych, które następują po sobie na tyle szybko, że nasz mózg odbiera je jako ruchome. W przypadku 60 Hz zobaczymy więc 60 obrazów wyświetlanych na ekranie w trakcie jednej sekundy.

Nie jest to jednak wartość optymalna, ponieważ nie zawsze może zapewnić prawidłową ilość 60 FPS (klatek na sekundę), uznawanej za taką, która nadaje obrazowi najlepszą płynność. Jeśli używana przez nas aplikacja lub gra posiada wysokie wymagania, może wyświetlać się tylko w 30 FPS. Różnicę sprawia częstotliwość 120 Hz, ponieważ jest w stanie wyświetlać obraz z większą ilością FPS, co zapewnia jego większą dynamikę, płynność i szczegółowość.

Zdj. główne: Fábio Silva/unsplash.com

schematx

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Obieg dokumentów w firmie — jak działa i dlaczego jest istotny?
Obieg dokumentów w firmie — jak działa i dlaczego jest istotny?
Obieg dokumentów w firmie to kluczowy proces dla skutecznego zarządzania informacjami i efektywnej komunikacji w organizacji.
Ostatnie wpisy