Procesory Intel Rocket Lake-S – najważniejsze informacje

Procesory Intel Rocket Lake-S – najważniejsze informacje
schematx
schematx
Hardware PC
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Procesory amerykańskiego producenta mają zapewniać znacznie lepsze osiągi w kwestii grafiki oraz operacji związanych z AI. Jakie nowości przygotował Intel?

Dlaczego warto zainwestować w nowy procesor i jak wybrać właściwy model?

To kluczowy element konstrukcji komputera, który odpowiada za jego najważniejsze funkcje. Właśnie od jego pracy zależy, czy cały system wykonuje operacje w wydajny i poprawny sposób – od podstawowych zadań, takich jak proste działania matematyczne, aż po bardziej złożone kwestie dotyczące uruchamiania gier oraz zaawansowanych programów graficznych. Sprawność procesora ma zatem bezpośrednie przełożenie na szybkość działania komputera. 

Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru, to między innymi liczba rdzeni i częstotliwość taktowania, która wiąże się z liczbą operacji możliwych do wykonania w sekundę. Znaczenie ma także architektura procesora – poszczególni producenci wykorzystują nieco inne metody, wpływające między innymi na takie kwestie jak zużycie energii. W niektórych przypadkach konstrukcja zawiera także zintegrowaną kartę graficzną. Choć przez wiele lat wbudowane GPU były uważane za niezbyt wydajne układy, to obecne rozwiązania pozwalają cieszyć się dobrą jakością obrazu nawet w najnowszych tytułach.

Najważniejsze nowości w procesorach Intel Rocket Lake-S

Podobnie jak w przypadku każdej kolejnej serii, Intel wprowadził kilka znaczących zmian względem poprzedników, poprawiając przy tym parametry wpływające na wydajność układów. CPU Rocket Lake-S są przeznaczone do komputerów stacjonarnych, a ich specyfikacja oferuje jeszcze większą prędkość wykonywania obliczeń.

Jedną ze zmian, które w szczególności ucieszą użytkowników celujących w jak najmocniejszy sprzęt, jest możliwość skorzystania z szybszego kontrolera pamięci. Nowe układy obsługują RAM w standardzie DDR4 z taktowaniem do 3 200 MHz – wcześniejsze rozwiązania wspierały pamięć z zegarem do 2 933 MHz. Oprócz tego układy scalone z nowej serii oferują wsparcie dla portów USB 3.2 Gen2x2 z maksymalną szybkością 20 Gb/s, a także interfejsu PCI Express 4.0 z 20 liniami sygnałowymi. Takie rozwiązania zapewniają skuteczną obsługę najnowszych podzespołów oraz sprawny sposób na podłączenie wydajnej karty graficznej i dysku SSD.

Procesory Intel Rocket Lake-S z nową architekturą, nowym układem graficznym i nie tylko

Układy scalone z tej serii zostały stworzone na bazie projektu Cypress Cove. Zastosowano w nich udoskonaloną wersję 14-nanometrowej litografii. Taki ruch może nieco dziwić wobec powszechnego dążenia do procesu produkcyjnego 5 nm czy nawet 3 nm, jednak architekci Intela zapewniają, że udało im osiągnąć się wysoką wydajność przy odpowiednio niskim zużyciu energii. Współczynnik IPC, czyli instrukcji na cykl, wzrósł o 19% w stosunku do procesorów poprzedniej generacji – Intel Comet Lake-S.

Większa moc obliczeniowa i wsparcie dla różnych portów to jednak nie koniec nowości. W procesorach Intel Rocket Lake-S zamontowano układ graficzny z generacji Xe, który ma zapewnić nawet o 50% lepsze osiągi niż GPU z serii Gen 11. Dodatkowo zintegrowana grafika w nowych układach Intela ma oferować dużo lepsze wsparcie dla 10-bitowego kodowania AV1 oraz 12-bitowego kodowania HEVC, które pozwalają w większym stopniu skompresować wideo bez utraty jakości. Ponadto zadbano o wbudowane wsparcie dla interfejsu HDMI 2.0.

Listę nowości uzupełnia obsługa funkcji Intel Deep Learning Boost (VNNI). To rozwiązanie, które znacznie skraca czas wykonywania operacji związanych ze sztuczną inteligencją, coraz częściej wykorzystywanych w oprogramowaniu o różnym przeznaczeniu.

Jakie procesory znajdują się w nowej serii Rocket Lake-S?

W nowej serii znalazł się klasyczny zestaw procesorów od Intela w kilku wariantach – na rynek trafią układy Rocket Lake-S w wersji Core i9, Core i7 oraz Core i5. Najwydajniejsze modele i9 wykorzystują 8 rdzeni i 16 wątków, a ich maksymalne taktowanie wynosi od 4,9 GHz do 5,3 GHz w zależności od wybranej wersji. W przypadku Core i7 użytkownicy również zyskują dostęp do 16-wątkowego przetwarzania – prędkość zegara w trybie Turbo Boost znajduje się pomiędzy 4,6 GHz a 5 GHz. Układy z linii Core i5 mają z kolei do dyspozycji 6 rdzeni i 12 wątków, a ich taktowanie wynosi od 3,7 GHz do 4,9 GHz. Dodatkowo na rynek trafią odświeżone układy z serii Core i3 i Pentium Gold, oparte na poprzedniej architekturze Comet Lake-S. Startowe ceny najwydajniejszych modeli plasują się w okolicach 2 tysięcy złotych, podczas gdy podstawowe propozycje z linii i5 kosztują około 600 zł.

Zdj. główne: Dan-Cristian Pădureț/unsplash.com

schematx

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do swojej kamery sportowej
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do swojej kamery sportowej
Odkryj, jak skutecznie dobrać akcesoria do swojej kamery sportowej, tak aby zawsze móc rejestrować swoje przygody z najwyższą jakością i komfortem.
Ostatnie wpisy